Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozhodčí Lomitzki, Bajer

Serie mezi Libercem a Jabloncem je derby se vším všudy, oba týmy ( nebo alespoň ten jablonecký ) ji berou prestižněji než všechna ostatní utkání, přesto byl průběh ze strany hráčů vůči sobě korektní.

Bohužel to byla kvalita rozhodčích, která způsobila vypjaté emoce na obou stranách a následné nedohrání druhého zápasu.

Nemá cenu polemizovat se strike zonou, i když nebyla kvalitní, na to už si všichni v Čechách zvykli a smířili se s tím. První zádrhel ale přišel, když rozhodčí na domácí metě musel reagovat až na můj protest, aby vyhlásil pálkaře Liberce aut po ulejvce na dva strajky. Nevoli na straně libereckých vzbudil i aut Luboše Jandy na třetí metě, můj safe na druhé.

Vše ale začalo protestem Ríši Kanii na pokus našeho nadhazovače "nanést cizí hmotu na míč". Martin Křenek si totiž před nadhozem utřel nos. Nemůžu nic Ríšovi vytknout, dělal vše pro zvrácení nepříznivého stavu, tak, jak to má správný trenér v popisu práce, ale rozhodčí to zbaštil i s navijákem, po krátké poradě s kolegou si zavolal oba manažery a upozornil, že další takový pokus znamená okamžité vyloučení jakéhokoliv nadhazovače ze hry.

Co čert nechtěl, o několik pálkařů déle upozornil Ríša rozhodčího, že náš již další nadhazovač si během tajmu (!!!) otřel ruku o antuku na kopci, čímž "nanesl cizí hmotu na míč". Rozhodčí Lomitzki se slovy "teď jsem si toho taky všimnul" nadhazovače vyloučil. Na můj už důrazný dotaz ať mi cizí hmotu ukáže nereagoval a na vyloučení trval, načež jsem se otočil a vztekle oficiálně neplatný míč vyhodil ze hřiště, za což mě rozhodčí Bajer vyloučil pro nesportovní chování. Zápas skončil poměrem 4:3 pro Blesk, po utkání mi rozhodčí nedovolili do zápisu o utkání nic napsat, jelikož jsem vyloučen, a to i přesto, že jsem tým po dvě třetiny utkání vedl.

Nedělní utkání probíhalo v nervozní atmosféře, bylo opět vyrovnané, jednou rozhodčí Bajer po právu napomínal jabloneckého hráče za chování. V dohrávce třetí směny za situace běžec na jedna, tři při příhozu na domácí metu catcher Blesku Kůs vzorně zaklekl před metou, pokusil se běžce, který do něj naslajdoval,  autovat, po vyhlášení safe se pokusil vstát a pokračovat v rozehře na dalšího běžce, ale to ho už rozhodčí okamžitě vyhlásil aut za nesportovní chování, k překvapení všech. V té chvíli, jednak na protest, tak i z důvodu nedostatku hráčů ( dva vyloučení z předchozího utkání ) Blesk opustil hřiště a rozhodčí utkání ukončil. Jak liberečtí, tak i jablonečtí hráči, i diváci na tribuně se domnívali, že catcher rozhodčímu nadával za sporné vyhlášení, ten ho však vyloučil za údajné nakopnutí soupeře.

Dle mého názoru celou serii rozhodčí totálně nezvládli, nedokázali si na hřišti zjednat respekt, a nepřesně rozhodovali. Za své některé výrazy se jim teď, po vychladnutí omlouvám, žádný z nich ale nepřišel před vyloučením. Naopak jim vyčítám neznalost pravidel, nerozhodnost a nestejný metr. Jak je možné, že se v sobotu v Jablonci několikrát dožadují šatny ( dostali ji) a v neděli se v Liberci převklékají na parkovišti? Jak možné že antuka je v sobotu "cizí hmota" a v neděli před utkáním v ní sám hlavní rozhodčí drbe nové míče?

Opravdu jsem zvědavý, jak se k celé situaci postaví Disciplinární komise, protože protentokrát bylo minimálně jedno vyloučení neoprávněné.

Vladimír Chlup, BC Blesk Jablonec

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

díky Luboš

(Vladimír Chlup, 4. 9. 2007 11:48)

Vidíš, a třeba už kvůli tomuhle si myslím, že je dobře že ta diskuse tady je, protože podle mých informací Kůs poslal rozhodčího tam kam si psal až po vyloučení. Pokud to tak nebylo, tak neshledávám na vyloučení nic špatného, já bych si taky tak nenechal nadávat. Přiznávám, u nás v dugoutu to plálo, ale jen pro tvou informaci, nemusel jsem nic zapalovat, ono to proti Patriotům hoří samo :-). Ještě bych se tě chtěl zeptat, zda jsem opravdu do té doby působil na stráni nějak nekorektně, já osobně si myslím, že ne, ale rád budu vyveden z omylu.

pro Luboše

(Jakub Vančura, 4. 9. 2007 11:38)

pravidlo 1.16 OBR :-) palkari a bezci musi mit pouzivat helmy s krytim obou usi...to same ale plati i v MLB, jde je o historicke tolerovani jednousnich helem...

JirHa?

(Rick Jacques, 4. 9. 2007 11:37)

If you are referring to me when you write Rick Jones, you are mistaken.We do not hit batters if they can read our signs.It would not do us any good to do that. We change our signs if they are being picked up.If we learn the opposition is picking up our signs from the catcher we can use that to our advantage.I would like it if you would refrain from using my name or Jim Jones until you work on the field with me or him. You do not know what you are talking about. badumpire

byl jsem u toho docela blízko

(Luboš Janda, 4. 9. 2007 10:53)

Nebudu psát román, ale ve spoustě věcí má Vláďa pravdu. Rozhodčí byli mizerní. Zóna ještě jakš-takš. My (Patriots- a jestli frodo je Pytel z Jablonce tak Tě zdravím) ať pocházíme odkud chceme, táhneme za jeden provaz a máme jasnej cíl. Na hřišti se bohužel Blesk choval "divně" a nevím jaké vzory budou mít mladí hráči, které tam mají moc šikovné. Pan Kůs, mi připadl trochu labil a vyloučení co předcházelo bylo absolutně na místě. Pominuli atak na 1B při jeho nesmyslném kontaktu prvometaře v sobotu tak za to co předvedl v neděli by ho nikdo litovat neměl.
Situaci popsal Vláďa a já byl zrovna na pálce:
- ano blokoval metu
- ano Kapic ho podslajdoval
- ano vypadl mu míč
- ale nakopnout zvedajícího se hráče??
- Rozhodčí se postavil mezi aktéry a Kůs z cca 20 cm řekl rozhodčímu jdi do P..i (ič tam chybí....)
Podobně se chová jen jeden catcher v exl (bohužel) a myslím, že to je špatnej vzor. Není tak dávno co Kyjovský Hajný prolomil koleno Minářovi z olomouce při nesmyslném kontaktu na první.
- NO a trapárny s používání jednoušky??? Nikde jsem nenašel, že ji nesmíte mít...., pokud vím jednalo se o jakousi dohodu exl komise s rozhodčími....., neboli byl bych moc rád, aby mi někdo jen navedl na dokument, který mi to zakazuje- pak ji vyhodím.
P.S. smršť nadávek ze strany Blesku bych po vyloučení Kůse řešil daleko tvrději a to min 3 hráči IF měli přijít o registračku.
P.S.S Vláďo máte tam docela dost horkých hlav, které pokud ze stráně zapálíš, tak pak hoří, neboli- co sis zasadil- tos sklidil. Líto mi bylo jen diváků, kteří přišli a viděli co viděli. Někteří tam zůstali a dívali se dál na náš simu game....Hawk.

To Tim

(JirHa, 4. 9. 2007 10:43)

I am not sure if I so you in Bulgaria in two last years on International tournament. The Umpires education is only under association side. I was there last two years on tournaments and we discussed about the clinic possibility but they don’t have any interest. But I so repeatedly pressure from US coaches to change their correct decisions with argue that this he never see in US. I am sorry but in most of time bad habit comes from "more skill" coach.

Motáme spoustu věcí dohromady

(JirHa, 4. 9. 2007 10:35)

Pánové, to co je problém našeho baseballu je právě to že jej nechceme přijmout takový jaký je.
Čtení signálů je běžná věc všude na svfětě ale v Čechách Jeff Samuels a Rick Jones zavedli pravidlo že je unfair a následně musí být pálkař za to trestně trefen. Viz letošní aféra MZLU-Technika, kde jsme byli při disciplinárním řízení napadáni že toto typické a na všech stadiónech světa propagované pravidlo nechceme uznat jako beztrestné.
Žije v zajetí mnoha herních polopravd které byli u nás vpašovány do hry.
Co je rozhodčímu do žvejkání tabáku? Nic jen to že to pravidla zakazují - je to mezi podpůrnými prostředky vůbec nemluvě o nebezpečí zadušení se. Co je rozhodčímu do jednouchých helem - nic opět jen to že to pravidla nepovolují.
Že se rozhodčí zviditelňují? No samozřejmě píská kdo má ruce a nohy bez znalostí podle návodů které jsou mnohdy nesmyslné podle výkladů pravidel které si některé oddíly prosazují. Pak někdo chce pískat podle pravidel skutečných a hned mu všichni nadávají proč jsi vyloučil když to druhému nevadí. Ten kluk je na hřišti v této roli v této soutěži poprvé. Chtěl pískat podle pravidel a vy jste ho shodili tykže pachuť vzniká u něj a on si jí kompenzuje. "Lepší rozhodčí" odmítají pískat nižší soutěže. Jakube ty si pamatuješ když Heroudek, Hertl, Já, Lebeda, Přibyl, Školník jsme pravidelně pískali dětské soutěže v Praze proč se v tom nepokračuje. Proč "lepší" rozhodčí nechtějí pískat nic jiného než extraligu?
Problém je v této obecné rovině ve které si teď stěžují někteří diskutéři. Lepší by bylo zavést hned několik diskuzí jak obecných kde by se mohl provádět výklad ať už situací nebo i sporných pravidel a pak by měli být věcné diskuze o konkrétním problému který při nějakém zápasu nastal.
Závěrem. Vláďa patří mezi kritičtější coachy v naší lize který je na rozdíl od jiných i po vyhraném utkání schopen ohodnotit výkon rozhodčího jako nevzhovující, kéž by takových rozhodčích bylo více. Zkusme ale na druhou stranu být objektivní a smiřme se s tím že s touto aktivitou měl přijít svaz, protože i rozhodčí je třeba hodnotit, a ne v daném okamžiku naštvaný coach.

umpires

(Tim Johnson, 4. 9. 2007 8:15)

The umpires in Czech are for the most part terrible! We umpired ourselves in Bulgaria. I'm guessing there is no umpiring training here and the umpires also dont watch baseball on TV or when they have time off to go see a game. Its terrible! The league would be better with better umpires. Umpires put batters and pitchers in a hole with their bad calls. Either the strike zone is too small or they call some strike 6 inches off the plate (or my favorite is when it bounces for a strike which I have seen here twice!).

diky Ricku

(Jakub Vančura, 3. 9. 2007 23:13)

to je totiz presne to, oc tu bezi...kazdy pravidlo je totiz udelany z nejakyho duvodu...smyslem rozhodciho je pak rozhodnout, zda fakticke poruseni tohoto pravidla je v rozporu se smyslem pravidel. ukolem rozhodciho neni je tupe uplatnovat literu pravidel...
a k tomu je potreba pochopeni baseballu jako sportu...a to podle mne u nas velmi chybi..kdyz hleda pocesku cesticky, jak toho druheho nachytat pri chybe, misto toho, aby se snazil dat sam tomu sportu co nejvice...

rules

(Rick Jacques, 3. 9. 2007 22:40)

The rules of baseball need to be enforced. They also need to be understood. It is against the rules to use foreign objects on the ball to get an advantage. I do not think there are two pitchers in this country that know how to do that. Warning a pitcher for what I understand to be an innocent action was too much. Throwing a pitcher out for what he did was wrong. If the pitcher starts throwing mean screw balls and hard cut fast balls that he did not throw before. The opposing team has reason to protest and the umpire reason to act.

pro Romana...

(Jakub Vančura, 3. 9. 2007 22:31)

opet beres osobne neco, co osobne nebylo mineno....to je presne to, proti cemu byl podle mne zameren i tento clanek...
doporucuji ti neco si o MLB a taktikach hracu, cteni souperovych signalu atd. precist...
pokud si catcher seda prilis brzy do stran, je zcela logicke, ze mu to souper precte. stejne jako kdyz ma kauc spatne signaly a souper mu je precte...neni to nic proti fair play, je to soucast hry...
to, ze baseball je i souboj psychiky je jasne sand kazdemu a tak prace kauce je nutna i v tomto smeru...
tvoje snaha do toho motat doping, sazeni na zapasy apod. je jen dukazem, ze nechces pochopit, o cem ten cely problem je...

To Frodo

(R. Kania, 3. 9. 2007 21:42)

Tvoje poznámka je mimo mísu, tady jde o zcela jinou diskuzi. Když už se ale zmiňuješ o Liberečácích, tak to byli ti, co se nenechávali zbytečně vylučovat :-).

info

(frodo, 3. 9. 2007 20:10)

chtěl jsem zkouknout zápas a měl jsem na to jen hodinku .
ale v probíhající 46. minutě bylo po všem (dle tabule ).
" ale na vině je podle mě přílišná "nažhavenost" mnohých hráčů Jablonce ukázat to těm Liberečákům v derby."
Můžete mi prosím někdo upřesnit kolik je těch Liberečáků ?
Jestli se nepletu , tak tam nebyl na hřišti ani jeden . Pokud jsem na někoho zapoměl , tímto se mu omlouvám .

Pro Jakuba Vancuru

(Roman Konecny, 3. 9. 2007 20:08)

Hraji baseball priblizne 12 let. Sice na mizerne urovni, jednu sezonu CML zbytek oblast, a to bude asi ten duvod, ze jsem celou tu dobu chapal spatne o cem je baseball. Ja si trouba myslel, ze to je hra kde hraci hazou, odpaluji, chytaji a behaji. To ze se v MLB pouziva VSECH prostredku k vitezstvi jaksi povazuji za dusledek toho ze tam je prilis moc prachu. Podplaceni, odposlechy pres smerove mikrofony, dopovani, sazkareni apd me do meho chybneho chapani baseballu jednoduse nesedi.
Co se tyce signalizovani pozice chytace palkari tak pokud vim je toto standardne odmenovano umyslnym trefenim palkare takze to asi nejsem jenom ja kdo cteni signalu povazuje za nehezke.

Pohled z druhé strany

(R. Kania, 3. 9. 2007 19:12)


Podle mého názoru obě sobotní vyloučení byla v rámci pravidel. Nadhazovač Křenek si otřel nos a pak hned sáhl na míč. To byl důvod mého time-outu a diskuse s rozhodčím, kde jsem chtěl pouze upozornění, že je to nelegální (Láďa Chlup byl u toho). Rozhodčí trval na tom, že jakékoliv příští nanesení cizí hmoty na míč bude trestáno vyloučením, na to měl právo. Střídající nadhazovač Šafařík si neotřel ruku o antuku, ale začal třít míč o antuku a to byl důvod k vyloučení což pravidla nejen umožňují, ale i vyžadují. Pak následoval Láďův bouřlivý projev s následným zahozením míče přes plot mimo hřiště, a za to byl kauč Jablonce vyloučen. Je pravda, že rozhodčí neměli svůj den, ale obě vyloučení byla v rámci pravidel a zažil jsem i přísnější.
Nedělní vyloučení catchera nemohu posoudit, protože jsem situaci dobře neviděl, ale rozhodčí Bajer byl u toho nejblíž a nemyslím si, že by si to vymyslel. A vzhledem k tomu jak se Kůs pokoušel atakovat naši první metu v sobotu a jak se snažil zablokovat domácí metu v neděli, bych se ani nedivil. Pak jen zopakoval to, co předvedl jeho kauč v sobotu a zahodil míč. Nutno říct, že to byl sakra dlouhý a dobrý hod.
Jistě, dá se svalovat vina na někoho jiného, a vtom jsme všichni mistři světa, ale na vině je podle mě přílišná "nažhavenost" mnohých hráčů Jablonce ukázat to těm Liberečákům v derby. Já to asi vnímám trochu jinak, jsem jen naplavenina. V každém případě po vyloučení catchera následoval pokyn (podle mě, od vyloučeného kauče - což je další akt proti pravidlům), aby Jablonec do dalšího průběhu utkání nenastupoval, Asi jsem nepřispěl k vylepšení vztahů, ale když už jsem byl jmenován v úvodním článku, tak považuji za vhodné poslat pohled z druhého dug-outu. Takže závěr, ikdyž se nedá říct, že by rozhodčí byli ozdobou těchto utkání, rozhodně musím říct, že vylučovali právem a pokud bych pískal já podobné utkání, bylo by vyloučených mnohem víc.

Dobrý nápad

(Michal Muller, 3. 9. 2007 18:26)

Musím souhlasit, že někteří rozhodčí chodí na zápasy kvůli tomu, aby se tam zviditelnili oni. Jenom si pamatujte, že dobrého si málokdo zapamatuje, ale špatného si pamatují všichni.
Že se dělají chyby to je normální, ale zůstat u toho profesionální to už moc nevídám. Snad úplně nejvíc mě vadí právě ta neprofesionalita. Vadí mi to, jak u vlastních spoluhráčů, tak u rozhodčích s tím rozdílem, že mi za to peníze nedostáváme. Vlastně je to jedno, jestli za to někdo placený je nebo není, protože profesionál se pozná přístupem a ne smlouvou.
Naštěstí skoro neznám jména rozhodčích. Nikdy jsem je nepotřeboval znát ani se s nimi kamarádit, protože si myslím, že to nedělá dobrotu. Když jsem loni coachoval a šli jsme na předzápasový meeting, tak mě dost zarazilo, že mi ihned všichni tykali.
Mám svého oblíbeného rozhodčícho a vůbec nevím, jak se jmenuje. Dokonce mám dojem, že je z Moravy, ale jeho přístup mi přišel vždycky nestranný a profesionální a vyzařuje z něj sebejistota. (Nechápu totiž pořád Morava vs. Čechy. Já to vidím, buď je někdo blbej, zlej, takovej nebo makovej a podle toho ho budu soudit, co je to za člověka a ne odkud pochází).
To je snad totiž úplně to nejhorší, co může být, když jsou si rozhodčí nejistí a kompenzují to svou rádo by vyšší kompetencí a tak začnou vylučovat a tak dále. To je právě to, že někdo je pevnej v kramflecích a tak je sebejistý a nadvěcí a jen tak něco ho nerozhodí a pak jsou ti druzí. Je hned několik rozhodčích, kteří by měli mít zakázáno pískat minimálně extraligu. Vím minimálně o čtyřech, a největší sranda je, což už se mi jednou stalo, že tři z těchto čtyřech pískali dohromady stejný zápas. Je to prostě výsměch baseballu. Vím, že hráči také nepředvádí, kdo ví co, ale aby rozhodčí totálně ovlivnili zápas to je prostě výsměch a pak už vůbec nechápu, proč to vlastně hrajeme.
Nejlepší jsou situace ke konci zápasu, když už je zápas příliš dlouhý, nedej bože, když se natahuje do extra směn. Častokrát to vypadá, že hlavně kdo chce jít brzo domů jsou rozhodčí a taky podle toho ty koncovky vypadají.
Takže jestli můžu poprosit, buďte profesionální. Ona pak i celá ta hra bude na vyšší úrovni a předejde se spousty sporům, zraněním a dalším.

pro Romana

(Jakub Vančura, 3. 9. 2007 18:06)

bohuzel se zde ukazuje, jak presne nekteri rozhodci (a i kaucova a hraci) nechapou baseball....bezec ze druhe mety cte signaly obrany a samozrejme je pokud mozno dava palkari vedet...co je na tom proboha spatneho??? kdyz prectu signaly soupere na treti mete, tak hraju nefer???
a snaha o psychicke pusobeni na hrace soupere ci na hrace vlatni tim, ze diskutuji jako kauc s rozhodcimi je zcela standardni vec...proc byl bobby cox ve sve kariere uz 130krat vyloucen??? ze by opravdu nedokazal udrzet nervy na uzde? ne...jenom se snazi rozhodit soupere a podporit vlastni tym...za to je placen a pokud nadhazovace rozhodi to, ze kauc soupere si stezuje na neco, co on dela, pak nema na kopci co pohledavat....
JV.

cizi hmota

(Roman Konecny, 3. 9. 2007 17:14)

Zdravim hrace,
na adrese http://www.umpires.cz/data/download/info2007.pdf je manula pro rozhodci kde na strance 39 naleznete popis jak jsou nasi (a pokud vim tak stejne i rozhodci zahranicni) instruovani jak resit situace se slinenim prstu - o smrkani tak moc nepisou ale asi to bude to same. Jako neprilis kvalitni rozhodci CBA nejsem v pozici kritizovat chovani rozhodcich na zapase na kterem jsem nebyl.

Ja resim konfliktni situace tak ze si reknu jak to pomohlo obrane a utoku. V popsane situaci bych se tedy mohl ptat treba takto:
a) pomohlo to utreni nosu nebo utreni ruky antukou nadhazovacovi v tom aby nadhodil nejaky super kroucak?
b) pomohlo kauci v utoku vymahani uplatnovani striktniho vykladu pravidel?

Chapu podrazdenost Vladimira ale v jednom s nim nesouhlasim. A to v tom, ze kauc ma v popisu prace delat "VSE" pro to aby zvratil nepriznivy stav. To jako muze treba zaplatit divaky aby urazely nadhazovace, nebo pozadovat po bezci na druhe mete aby signalizoval pozici chytace palkari, nebo potichu urazet polare na treti mete zatimco kaucuje? Radeji bych misto "VSE" videl "VSE v ramci fair play" a vymahani pravidel za zjevnym ucelem rozcileni (no ja vim - existuje i vhodnejsi slovo) nadhazovace me moc "fair" nepripada".

Preji mnoho hezkych zapasu,
Roman

diky

(Jakub Vančura, 3. 9. 2007 13:55)

Vlado, diky za pekny clanek. Par mych postrehu:
1. jak to, ze pan Lomitzky jede piskat CML, kdyz je rozepsan na utkani PPJ na Krci, kam se bez omluvy nedostavil a tak musel utkani piskat jedne z kaucu Krce (a piskal velmi dobre!)
2. myslim, ze by stalo za to udelat nekdy pro rozhodci modelovy zapas. at tam jim zkusit vysvtlit, co je ve hre dulezite a co nikoliv. prijde mi, ze rozhodci nekdy vubec nechapou, o cem nase hra je a na co se maji soustredit. koho zajimaji cisla hracu na line-upu? ja bych byl radsi, aby rozhodci prijel driv, nez 2 minuty pred zapasem. koho zajima, jestli ma souper v puse tabak? ja chci, aby byla dobra strikezona. koho zajima, jestli ma souper helmu s jednim uchem? ja chci, aby se rozhodci umeli na hristi dobre pohybovat a "cist" situace.
3. posledni tri roky jsem stravil hranim nejvyssi nemecke souteze a musim rict, ze rozdil mezi CR a Nemeckem je diametralni. Nikoliv v kvalite a to ani hracu ani rozhodcich! Ale v pristupu!!! V Nemecku jde kazdy hrac na hriste s tim,odevzdat to nejlepsi. A zadny rozhodci nejde na hriste se zviditelnit, ale jde tam s umyslem pomoci hre. Samozrejme, ze i tam rozhodci delaji chyby, kdo je nedela. Ale vedomi si sve omylnosti nemaji nutkani pak chyby kompenzovat a soustredi se na to, aby jejich vykon byl co nejlepsi a ne na to, co si o nich povidaji hraci v dug-outu....zkuste se na tim,pani arbitri, trochu zamyslet!